Türkçe
Projeler
TEMSA MITSUBISHI PROJESİ

MITSUBISHI markasının Distribütörü olan, Sabancı Holding’e bağlı TEMSA GLOBAL ile 2004 yılında başlayan TEMSA OTOSoft BAYİ YÖNETİM SİSTEMİ projesi, altı aylık bir yerelleştirme çalışması sonunda bütün TEMSA MITSUBISHI bayilerinde devreye alınarak başarı ile uygulanmıştır. Toplamda 160 bayide başarılı bir performans ile uygulanmakta olan proje ile TEMSA her noktadan bayi sistemini izleyebilmekte ve yönetebilmektedir.

TEMSA GLOBAL Bayi Sisteminde birçok özel proje daha gerçekleştirilmiştir. Bunlardan bazıları;

EL Terminalleri ile Servis ve Servis Depo Mobile Yönetim Sistemi
Servis Personellerinin Verimlilik Etkinlik Ölçüm Sistemi
Servislerdeki Araçların Servis işlemlerinin LIVE WEB CAM (canlı) olarak web sitesinden müşterilerin izlenmesine sunumu
Servislerin OTOSoft HELPDESK Kayıtları Yazılım Sistemi
Araç Katalog Karşılaştırma Sistemi
gibi sayılabilir.


OTOSoft TEMSA Projesinde;

a. Mitsubishi Binek ve Ticari Araçlar Bayi projesi
b. Temsa Otobüs Bayi projesi
c. Komatsu İş Makinaları projesi

Üç ayrı kategoride ele alınarak hayata geçirilmiştir.

a. Mitsubishi Binek ve Ticari Araçlar Bayi projesi

Mitsubishi Binek ve Ticari Araç bayileri için hazırlanan projede yapılan çalışmalarda OTOSoft DMS ( bayi yönetim sistem yazılımı ) veritabanına, Orijinal Mitsubishi  Yedek Parça Referans kodlama tablosu, orijinal standart İşçilik tablosu, satılmış olan Mitsubishi araçlarının Şase, Motor, Model tablosu, Araç Modelleri tabloları gibi standart bütün veriler oluşturulmuştur. Elde edilen MITSUBISHI markasına ait bütün standart veriler, bayiler ile senkronize edilerek bütün bayilerde aynı kodlama sisteminin kullanılması ile VERİ BÜTÜNLÜĞÜ sağlanmıştır.

MITSUBISHI OTOSoft BAYİ Paketlerinde ise, Yedek Parça Sipariş Sistemi, TEMSA’daki SAP platformunun veritabanına on-line bilgisayar ortamında aktarılması şeklinde düzenlenerek hizmete alınmıştır. Aynı zamanda MITSUBISHI merkezde Yedek Parça VAR/YOK şeklinde bir sorgulama sistemi ile bayilerin distribütörden parça sorgulamaları sağlanmıştır. Ayrıca ATIL Stok havuzu yapılarak, Bayi ağından da diğer bayilerin birbirleri ile Yedek Parça alışverişine imkan verilmiştir. Temsa bayilerinin garanti talep iş emirlerinde orijinal parça dışında parça kullanımları engellenmiş ve garanti sisteminde kaçakların önüne geçilmiştir.

MITSUBISHI Araç Satış Siparişlerini Bayiler kendi OTOSoft paketlerinden girebilmekte ve OTOSoft DMS e gelen araç siparişleri onaylanarak SAP veritabanına aktarılmaktadır.  Ayrıca bayiler, Temsa’daki Serbest araç stoklarını ve isterlerse yol(gemi) deki gelen araçları görebilmekte, arzu ettikleri araçları Tahsisleyebilmekte ve anlık siparişe dönüştürebilmektedir.

SAP tarafından kesilen Araç Satış Faturaları OTOSoft DMS üzerinden Bayilerdeki OTOSoft bayi yazılımlarına on-line aktarılmaktadır. Bu bilgilerde Lojistik sevkiyat bilgileride bayilere ulaştırılarak sevk olan araçların ne zaman bayiye ulaşacağının zaman ve konum bilgileride on-line olarak bayi tarafından izlenmesi sağlanmıştır.

Bayilerin birbirlerinden Araç alımı yapmalarına imkan sağlayan bir Araç Stok havuzu sistemi kurulmuştur. Bu yolla bayiler ellerindeki araçlardan dilediklerini diğer bayilere satabilmektedirler.

Bayiler Araç ve Yedek Parça Alım faturalarını manuel işlemeyip merkezden indirerek kendi sistemlerinde saklayabilmektedirler.

MITSUBISHI Garanti Yönetim Sistemi prosedürlerine uygun bir Garanti Yönetim Sistemi kurulmuştur. Bayilerin Garanti Talepleri on-line distribütöre gelmekte ve burada DMS yazılımı üzerinde Onay/Düzetme/Red şeklinde yönetilebilmesi sağlanmıştır.

MITSUBISHI OTOSoft DMS paketinin Veritabanına bütün bayilerden bilgi aktarılması sağlanarak Türkiye genelinde bayilerde MITSUBISHI için yapılan bütün işlemler distribütöre aktarılarak Mitsubishi markasının HISTORY veritabanı oluşturulmuştur. Temsa’daki  OTOSoft DMS yazılımından alınan Bayi Analiz Raporları;

 • Bayilerin Servislerine giren Araç Sayısı
 • Araçların Serviste Kalış Süreleri
 • Müşterilerin Servislere Bağlılık Oranları
 • Müşteri Araçlarının Servislere Geliş Frekansları
 • Garanti Raporları, Garanti Maliyet Analizleri
 • Servis Personellerinin Verimlilik, Etkinlik, Üretkenlikleri
 • Bayi Araç Satış Müşteri Bilgileri ve Araç Ruhsat Bilgileri
 • Bayilere gelen Potansiyel Müşteri Bilgileri
 • Müşterilerin Mitsubishi Tercih Nedenleri
 • Müşteri Memnuniyet Araştırma Anketleri ve Müşteri Şikayetleri
 • Servis Müşterileri ile yapılan Servis Sonrası Memnuniyet Anket bilgileri
 • Servis Yedek Parça Stok Devir Hızları
 • Bayilerin Servis İşçilik Gelirleri ve Yedek Parça Tüketimleri
 • Bayilerin İş Emri Başına Karlılık Analizleri, Gelir/Gider Özet Raporları
 • Bayilerin yaptıkları Kampanyalar ve Kampanya Başarım Sonuçları
 • İş Emri Listeleri, İş Emirlerinde Bayi Uyarı Notları
 • Teknik Geri Çağırma Kampanyaları ve Sonuçları

… gibi raporlar ve analizleri yapılabilmektedir.

b. Mitsubishi Otobüs Bayi projesi

Temsa Global’in üretmiş ve ithal etmiş olduğu Otobüslerin Satış ve Servis bayilerinde kullanılmak üzere hazırlanan OTOSoft bayi yazılım projesinde, Otobüs Sipariş, Yedek Parça Sipariş ve Garanti Sistemi şirketin çalışma prosedürlerine göre düzenlenmiştir. Binek ve Hafif Ticari Araç bayilerindeki sisteme benzeyen bir iş akışı uygulanarak sistem bütün otobüs bayilerinde hizmete alınmıştır.

Sistemin SAP entegrasyonu ve DMS entegrasyonları sağlanarak bütün bayilerle iletişim on-line hale getirilmiş ve merkeze veri akışı sağlanmıştır.

Otobüs bayilerinde kullanılan otobüs ve yedek parçaların departman sınıflandırılması yapılarak merkezi sistemdeki analiz ve raporlamaların otobüs için olanları ayrılarak işleme tabi tutulmaktadır.

 

Geri »

 

OTOSOFT YAZILIM Teknopark İstanbul Sanayi Mah. Teknopark Bulvarı No:1/4A iç kapı No:210-211 Kurtköy-Pendik İstanbul

Tel.:+9 444 7 407 pbx
Fax:+9 (0216) 572 34 04
bilgi@otosoft.com
KURUMSAL
Etkinlikler
Basında Biz
Markalarımız
Haberler

İNDİR
Kampanyalar
Katalog
Broşür
Demolar

MAKALELER

KANAL
İş Ortakları
Eğitim Destek


ÇÖZÜMLER
Otomotiv Sektörü
Tekstil Sektörü
Bilişim Sektörü
Elektrik Elektronik Sektörü